A je to tady. Konečně jsem vytvořila kompletní fotogalerii cviků, jak je dělám já – obyčejný smrtelník, který si myslí a doufá v to, že je cvičí správně. ;-) Jednohodinový program (ze začátku to bude možná i víc) bude vysvětlený ve všech podrobnostech tak, že podle slovních návodů a obrázků zcela zvládnete všechny cviky. Nejde o běžné cvičení, proto podrobně vysvětluji, jak se provádí.

Dělejte co můžete. Čím budete silnější, tím vám bude připadat cvičení lehčí. Svaly se zpevní ve větší hloubce a až se tělo přizpůsobí, budete je moci napínat ještě silněji. Tělo nenuťte do ničeho. Když bude v návodu „položte nohu na tyč (stůl, parapet…)“ a vy tam tou nohou nedosáhnete, pak se nepřemáhejte. Položte jí tam, kam vám to tělo a vaše síla dovolí. Až se kolenní šlachy a páteř dostatečně protáhnou a celé tělo bude adaptováno na to, abyste zdvihli nohu na tyč (stůl, parapet…), pak to dokážete s půvabnou elegancí. :-)

Na začátku si často dělejte krátké přestávky. Když budete mít ve svalech palčivý pocit, přestaňte a uvolněte se, i když v pokynech stojí, že cvik máte opakovat stokrát. Může to znamenat, že vaše svaly nejsou ještě dost vypracované. Procvičujte jiné části těla a nechte namožené svaly odpočinout, nebo si na pár minut lehněte na podlahu. Pokud jste museli některé cvičení přerušit, odpočiňte si, potom ale začněte z původní výchozí polohy.

Také tu není zvláštní technika dýchání, protože pak se soustřeďujete jen na něj a zapomenete cvičit. Když zadržíte dech, odepřete tělu kyslík, který potřebuje k čištění krve a výživě svalů a ty pak nemají jednoduše vytrvalost.

Pro těhotné ženy:
Za žádných okolností nemůže žena v prvních třech měsících těhotenství dělat cviky pro břišní svaly! Leda – že by ji osobní lékař prohlédl a věděl by, jak silné jsou stahy svalstva. Nestačí lékaři říct o Kalanetice. Cvičení se zdají být lehká, ale zdání klame! Ale to neznamená, že ho nastávající maminky nemohou cvičit. Matky, které provozovaly Kalanetiku před tím, než otěhotněly, nebo začaly ve čtvrtém měsíci, potvrzují, že měly neuvěřitelně lehký porod a velmi rychle se po něm zotavovaly. A to je myslím velmi pozitivní. ;-)

Pro všechny:
Kdo si není jistý, měl by se poradit se svým lékařem, aby se náhodou nepoškodil.

Pravděpodobně už po druhém cvičení si všimnete lehkých změn na těle, pokud budete přesně dodržovat program od zahřívání až po zpevnění vnitřní strany stehen. Máte-li slabé břišní svaly, může se stát, že se vám břicho bude zdát větší, ačkoliv pas zeštíhlel. Je to tím, že nejprve zpevňujete vrchní břišní svaly a až potom spodní. Také boky budou postupně pevnější a zadeček se zdvihne. Jednou vyvolají břišní svaly pevnost celého těla a budou báječně ploché. :-) Zatímco se hýždě a boky zpevňují a zmenšují, může se stát, že se vám bude tvořit vzadu, těsně pod pasem malá poduška. Ale nemusíte to brát vůbec tragicky. ;-) Tkáně vašich hýždí se postupně formují do kratšího, kulatého a pevného zadečku. Jen se nevzdávat, protože vás čeká ještě tolik překvapení!

A v čem vás může jednohodinový program překvapit?

  • Jednoho rána shledáte v zrcadle, že máte delší a štíhlejší krk.
  • Vnitřní strany stehen se vyhladí, čímž se zlepší tvar a vzhled nohou.
  • Nohy budou vypadat delší a štíhlejší.
  • Jedné noci se budete obracet v posteli a bude se vám zdát, že ležíte na nějakém špalíku. To už bude vaše břicho tak ploché, že začnou vyčnívat kyčelní kosti.

Krásu těla si můžete tvarovat k vlastnímu obrazu. Není to lehká věc, ale jde to rychle. Každou lekcí bude vaše tělo silnější, pevnější – a krásnější. Je to jednoduše vzrušující. :-)

Poslední slovo:
Přečtěte si prosím pečlivě návod ke každé lekci dřív, než začnete cvičit.

(část textu přebraná z knihy Kalanetika od C. P.)