Menu

Úvod k cvikům na břicho

Cviky na břicho - úvodÚvod k cvikům na břicho je důležité si přečíst. Cviky pro břišní svaly, nebo-li cviky na břicho, vypadají na první pohled jako ty, které se objevují všude. Ale brzy zjistíte, že ve skutečnosti se velmi liší. Nejsou to cviky typu „sed-leh“, ale přesné cílené pohyby, které nutí svalstvo od hrudníku po stydkou kost vzájemně se stahovat a uvolňovat. Jejich účinek je tak silný, že z toho profituje celé tělo a to šestnácti přesně definovanými způsoby. Následující cviky na břicho:

 • zpevňují všechny 4 sektory břišních svalů, od hrudní kosti až po kost stydkou
 • uvolňují napětí šíje
 • prodlužují krk
 • uvolňují ztuhlé svaly mezi lopatkami
 • pozdvihují prsa zpevněním hrudních svalů
 • odstraňují dvojitou bradu
 • uvolňují a protahují celá záda, až ke křížové kosti
 • zmírňují křeče při menstruaci
 • působí blahodárně na kardiovaskulární systém
 • regulují pohyb střev u lidí, kteří trpí poruchami peristaltiky a průjmy
 • zlepšují uvědomění si vlastního těla
 • podporují koordinaci
 • působí relaxačně
 • snižují chuť k jídlu
 • zvyšují pohlavní pud – ať chcete nebo ne!

Všechny cviky na břicho má svůj význam. Cvičením pěstujete vytrvalost, houževnatost a sílu. Mnozí z nás ztrácejí při pokládání trupu na podlahu v určitém bodě kontrolu rychlosti. Kormidlo přebírá zemská přitažlivost. Tak například při cviku sed-leh klesáme opakovaně ze sedu k podlaze a neuvědomujeme si, že jedno posazení zatěžuje nejméně z 80 až 85 % zádové svaly! Když pak přidáme trochu švihu, sedáme si škubnutím a vracíme se bouchnutím o podlahu. Tyto cviky na břicho nikdy nedovolí, aby byla vaše aktivita podřízena tělu a už vůbec ne zemské přitažlivosti. Jakmile se naučíte zaujímat přesnou polohu a správně se pohybovat, budete schopni prociťovat každý stah a uvolnění všech zúčastněných svalů. Tak se naučíte vnímat jednotlivé svaly a zapojovat jen určité svalové skupiny do právě probíhajícího cviku.

Není snad jiný program, který by nabízel stejně hluboké a silné stahy břišních svalů, jako právě tyto cviky na břicho. Proto jsou tak účinné a velmi brzy, opravdu po krátké době cvičení této série, budete mít krásné, pevné, vyrýsované a ploché břicho. :-)

Zpočátku vám budou cviky na břicho připadat trochu neobvyklé. Možná, že nebudete na břišních svalech pociťovat žádné stahy, protože se budete soustřeďovat na napětí až bolest v šíji. Ale nebojte, ta zmizí po prvních hodinách, pokud tam ovšem není nějaký blok. Napětí, které pociťujete po stranách krku by se mělo vytratit již po druhém cvičení a po třetím byste neměli pociťovat bolest už nikde na krku. Tehdy si uvědomíte, jak jsou kontrakce v břiše silné.

Po prvních hodinách se také stává, že ztuhnou mezilopatkové svaly. Během cvičení se ale pohyblivost ramen a horní poloviny těla zase obnoví a ztuhnutí vymizí (zůstane-li napětí i po čtvrté hodině, je to signálem, že tělo potřebuje lékařskou prohlídku!).

Čím hlubší svaly se zapojují, tím dříve se unavíte. Ale když zesílí svaly v hlubší vrstvě, můžete cviky na břicho opakovat častěji (jak už jsem psala, já cvičila ze začátku každý den, protože jsem si byla vědoma, že to necvičím ani z 50 % tak, jak bych měla, protože mé svaly byly naprosto ochablé). Když je i tato vrstva svalů vypracovaná, přijdou na řadu další svaly, uložené níže. Máte-li už břišní svaly silné, začínají se stahovat svaly pod prsy. Čím silnější a uvolněnější jsou tyto svaly, tím více můžete stahovat ramena a vypínat hruď, což vede k hlubším stahům v břiše podbřišku.

Mějte ale stále na paměti, že každý pohyb má být nenásilný a malý. Nikdy se nepohybujte více než o centimetr v požadovaném směru. Neškubejte tělem dopředu a dozadu, nesvírejte hýždě. Cvičení musí být nenásilné. I když je to z počátku velmi namáhavé, mějte nohy uvolněné. Také se může stát, že spodní část břicha bude vypadat houbovitěji než dříve. To proto, že boky a stehna se zpevnily a vrchní břišní svaly zesílily a jsou plošší. Ale po několika dalších cvičeních uvidíte, jak se svalstvo zpevňuje po celém břiše a kyčle začínají vystupovat nad rovinu břicha. O dýchání se nestarejte. Nadýchněte se, když se zvedáte, jinak dýchejte normálně.

Až vám začnou pracovat hlouběji uložené svaly a tudíž jste pronikli k nové vrstvě, poznáte to jednoduše. Budete mít pocit, že se vracíte na začátek, protože nebudete schopni plnit ani čtvrtinu předchozího počtu opakování. Ale nebojte, velmi brzy dosáhnete počtu plného.

Cviky pro břicho je i pro mě stále velmi namáhavé, řekla bych, že je to jediné cvičení, do kterého se stále musím nutit a kvůli kterému se mi občas Kalanetika cvičit vůbec nechce. Ale když si uvědomím, jaké to má účinky a hlavně rychlé výsledky, většinou se přemluvím. Také kvůli této sérii cvičím doma, nedokážu si představit, že bych měla vedle někoho funět, ale doma, kde na to mám klid, mi to je vcelku jedno. :-D

S touto sérií, vám břicho zhubne opravdu extrémně rychle a to i bez použití JAKÝCHKOLIV diet. V dnešní době je velmi populární tzv. „krabičková dieta“, jistě ji mnozí z vás znají a nebo třeba i vyzkoušeli. Já osobně za diety moc nejsem (pokud se tedy nejedná o držení diety od fastfoodu či jiných opravdu velmi nezdravých stravovacích návyků), protože pokud budete alespoň 3-krát týdně cvičit Kalanetiku, nemůže se vám stát, že by se to na vašem břiše nějak neprojevilo.

Nejčastější dotazy, které od žen dostávám, jsou, jestli jsem se v jídle nějak omezila, jestli jsem si upravila jídelníček a nebo jsem něco úplně přestala jíst. Moje odpověď pro všechny zní: NE, ničeho jsem se nevzdala, kvůli dětem a manželovi vyvařuji a vypekávám vše, na co si jen vzpomenete, jídla vařím zásadně na vepřovém sádle, (olivový olej jsem koupila jen jednou a vydržel nám úctyhodné 2 roky), takže absolutně jsem nepřešla na žádnou „zázračnou“ Dukanovou dietu, nekupuji si ani žádné krabičky, které slibují rychlé zhubnutí ať už do plavek a nebo do plesových šatů, ale koupila jsem si obyčejnou knížku Kalanetiky za pár desítek korun a moje vysněné a vytoužené ploché břicho po porodu se dostavilo ještě v kratší době, než jsem čekala. A je to rozhodně levnější, než kdybych dávala stokoruny týdně za speciální diety.

Čeho jsem si ale všimla (a i pár žen, které mi psaly), že čím více jsem hubla, tím byla moje chuť na jídlo i na sladké menší. Takže se Kalanetiky opravdu nebojte, nebojte se cviků na břicho a určitě se k němu donuťte.

 

Poznámka: Obvyklé chyby začátečníků – kývání hlavou dopředu, trhání tělem dopředu a dozadu, zadržování dechu, neuvolněné tělo, stažené hýždě, pohyb jenom pažemi.