Menu

Zahřívací cvičení – úvod

Zahřívací cvičení - úvodNevěřte, že zahřívací cvičení můžete jednoduše přeskočit a začít pracovat rovnou s tělem. V angličtině se toto cvičení nazývá „warming up“, což doslovně znamená zahřívání svalů. Zvyšuje tělesnou teplotu a stupňuje kardiovaskulární aktivitu, jíž se rozvádí po těle krev a kyslík.

Je známo, že tanečníci před baletním vystoupením provozují nejméně čtyřicet minut již zmíněné zahřívací cvičení. Nepřipravené šlachy a svaly by se při vysokém přednožení mohly potrhat a svalová křeč by mohla přivodit pád znamenající konec jejich kariéry.

Zvýšená aktivita připravuje svaly na ještě namáhavější a náročnější pohyby. Svaly se při tom jemně natahují a zvláčňují, klouby se při pohybové hře vycvičí, a tím se tělo zabezpečí proti poškození. Protože jste mu dali především pocit, že zahřívací cvičení má na ně příznivý vliv, bude na ně spolehnutí a vy budete jistější.

Každé jemné, zdánlivě jednoduché zahřívací cvičení je perfektní přípravou pro hluboké protažení svalů a pro přesné pohyby, na kterých je postaven zbytek jednohodinového programu.

Velmi důležité je také to, jaké to zahřívací cvičení je. Pokud budete poskakovat a ihned se zpotíte, tak to rozhodně dobré není. Ale pokud začnete pozvolna, je to pro vaše tělo nejpříhodnější. Při vysoké tepové frekvenci se totiž spalují cukry a nehubne se, ale při optimální tepové frekvenci se spalují tuky a tím pádem se i hubne. :-)

Nejideálnější je alespoň desetiminutové zahřívání svalů, takže rozhodně při něm nikam nespěchejte, potom byste se totiž nemuseli dočkat tak vytouženého úbytku několika centimetrů v pase či na stehnech. Pokud chcete aktivovat spalování a formování postavy, musíte tělo rozhodně zahřát, bez toho nečekejte žádné zázraky v podobě rychlého zhubnutí, ať už jste po porodu a nebo ne.

Je to jako s rozjížděním se auta. Také na něj nesmíte jí příliš rychle, nebo vám prostě „chcípne“. ;-) A stejné je to i s tělem. Přistupujte fázi zahřívacího cvičení pěkně pomalu a uvidíte, že vás tělo při žádných dalších cvicích rozhodně nezklame. Bude vám za to moc vděčné a na oplátku pro vás vykouzlí nádhernou postavu a vy se už nebudete muset stydět v létě převléct do plavek, ale na opak, budete moc rádi dávat na obdiv vaše krásné křivky.

Zkrátka a dobře, je to jen taková moje malá rada, která vám pomůže rychleji zhubnout. :-)